Dlaczego warto niszczyć?

Kradzież tożsamości jest zagrożeniem dla wszystkich, zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy. Dla przestępcy wyciąg z konta bankowego lub ksero paszportu może wystarczyć do kradzieży tożsamości. Czym grozi utrata danych osobowych? Mówiąc w skrócie – ogromnymi stratami, nie tylko finansowymi. Poza pieniędzmi możemy stracić dobre imię lub wręcz wolność. Coraz więcej jest przypadków dokonania przestępstwa „na czyjeś konto”, a obrona w sądzie może być bardzo długa i trudna.

Co mówi obecne prawo obowiązujące w Polsce?

„Kto administrując zbiorem danych lub będąc obowiązany do ochrony danych osobowych, udostępnia je lub umożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.’’

Art. 51 Ustawy o Ochronie Danych Osobowych

Nowe prawo Europejskie - do 20 mln EUR kary

Administracyjne kary pieniężne za ciężkie naruszenia rozporządzenia GDPR, wynosić mogą do 20 000 000 EUR. Ponadto, w przypadku przedsiębiorstwa, mogą zostać nałożone kary w wysokości do 4 % jego całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego. Art. 83 pkt 6 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (GDPR- General Data Protection Regulation). Rozporządzenie zacznie być stosowane po dwuletnim okresie przejściowym z dniem 25 maja 2018 roku.

Jakie dokumenty należy niszczyć?

Niszcz wszystkie dokumenty i nośniki, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Każdy dokument papierowy czy płyta CD, które zawierają informacje osobiste, firmowe lub finansowe, gdy nie są już potrzebne, powinny zostać zniszczone.

Niszczarki dokumentów

niszczarki biurowe

Niszczarki fellowes